Znásilnenie nie je sexšou!

Autor: OZ Nemlčme | 26.6.2014 o 13:55 | (upravené 27.6.2014 o 12:04) Karma článku: 11,16 | Prečítané:  4473x

Minulý týždeň server topky.sk zverejnil video pravdepodobne zachytávajúce akt sexuálneho násilia. Nie je pritom podstatné, či k znásilneniu skutočne došlo, alebo nie. O tom rozhodnú orgány činné v trestnom konaní. Rovnako nie je dôležité, či boli páchateľom a obeťou Rómovia, alebo Nerómovia. Podstatné je, že čin ako znásilnenie vyzeral. Už to by malo byť pre redakciu dostatočným dôvodom na to, aby záznam nezverejnila, a už vôbec nie s komentárom, že išlo o sexšou.

Spôsob, akým o sexuálnom násilí informujú slovenskí novinári, sa vyznačuje dvomi extrémami. Buď problém nepokrývajú vôbec, alebo spôsobom mimoriadne necitlivým voči obetiam. V serióznych médiách sa táto téma objavuje, až na výnimky, zriedkavo, hoci ide o závažný a rozšírený fenomén. Častejšie po nej siaha bulvár, no výsledné články a reportáže zlepšeniu povedomia o problematike rozhodne nepomáhajú.

Mnohí novinári totiž len opakujú, šíria a spoluvytvárajú mýty, čo problém znásilnení zľahčujú a prenášajú vinu na obete. Nevhodnými vyjadreniami skutky páchateľov ospravedlňujú, prípadne až legitimizujú, čím sa spolupodieľajú na vytváraní nepriaznivého spoločenského ovzdušia.

V deťoch, ženách i mužoch zasiahnutých sexuálnym násilím tak narastá strach trestný čin vôbec nahlásiť polícii alebo sa zdôveriť blízkym. Hovoriť o traume je pritom dôležitou súčasťou terapie.

Aj preto je potrebné zmeniť spôsob, akým sa momentálne o téme sexuálneho násilia hovorí. Seriózne i bulvárne médiá majú spoločenskú zodpovednosť. Novinári a najmä verejnosť by sa mali naučiť vnímať závažnosť sexuálneho násilia a k jeho obetiam sa správať s rešpektom.

Po búrlivom verejnom odsúdení menovaný online magazín video s dehonestujúcim textom napokon stiahol. PR manažérka Daniela Grečnerová po našej výzve uviedla: „Uvedomujeme si v plnom rozsahu, aké dôležité je citlivo informovať verejnosť o prípadoch sexuálneho násilia a poskytovať obetiam akúkoľvek možnú podporu. Cieľom článku, ktorý rozpútal výrazný mediálny rozruch, nebolo zľahčovať násilie a zosmiešňovať či dokonca znevažovať obete akýchkoľvek trestných činov. Ak v niekom naše nevhodné formulácie vyvolali tento dojem, vyjadrujeme úprimnú ľútosť. V budúcnosti budeme venovať zvýšenú pozornosť výberu tém a citlivosti ich spracovania.“

Uvedomenie si problému, jasné odsúdenie páchateľa a verejná podpora obete je prvým krokom k zodpovednejšiemu prístupu k téme sexuálneho násilia.

 

Mirka Grófová
Nemlčme!
 

Doplnenie: Polícia preverila prípad a podľa jej slov nešlo o znásilnenie. Pevne veríme, že vrámci vyšetrovania boli žene vysvetlené jej práva, rovnako ako aj možnosti sociálnej pomoci od štátu.

Nieje výnimkou, že obete sa boja vo veci vypovedať. Je preto veľmi dôležité, aby polícia aj médiá boli v prístupe k takejto tematike vysoko citliví a vyškolení.

 

Pre viac info o téme, čítajte :
Náš otvorený list redakcii Topky
Blog Sama Mareca
Článok: Topky opísali znásilnenie Rómky ako žart
Článok: Znásilnenie z videa na topkách už riešia prokuratúra a polícia
Článok: V topkách sa zbláznili. Zverejnili znásilnenie a označili ho za divadlo
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?